Ozonium


Niby to nie gwiazda z Hoolywood, ale w blasku flashy. 

Bo oto zbliżają się Coprinellusy, które same rozwijają sobie nie czerwony, ale pomarańczowy dywan, a mowa o ozonium. 

Czy uda się tu zgłębić sens jego istnienia? Nie. 

Temat wydał się ciekawy, a brak możliwości zgłębienia go zmusił do głębszych poszukiwań. Oto co udało się znaleźć. 

Ozonium czyli inaczej, rdzawą matę czy dywan (potocznie oczywiście) można znaleźć na powalonych kłodach, a czasami na ziemi. 

Ozonium jest zbudowane z widocznych fragmentów grzybni, a swoją budowa może przypominać kłaczki gęsto pokrywającymi znaczną powiechnie. Grzybnia zazwyczaj jest skryta przed wzrokiem w glebie lub innym substracie jednak w tym przypadku mamy możliwość jej fragment obserwować. Ozonium pojawia się u podstawy grzyba lub w jego pobliżu, choć, nie zawsze istnieje możliwość zaobserwowania na niej grzybów, nie mniej jednak możemy mieć pewność, że teren został skolonizowanym przez rodzaj Coprinellus. O ile same grzyby z tego rodzaju są bardzo delikatne, o tyle ozonium może obserwować długo po ich ustąpieniu. Naukowcom nie udało się ustalić do czego służy ozonium (ja takiej informacji nie znalazłem). Określa się ją formę wegetatywną, a jedno jest pewne, przy odrobinie szczęścia można obserwować wyrastające z niej grzyby. 

W czytanych materiałach tekst powyżej, w mniejszym lub większym stopniu jest spójny. Rozbieżności zaczynają się pojawiać przy gatunkach. 

W zdecydowanej większości, pojawiła się informacja, że ozonium jest wytwarzane przez dwa gatunki Coprinellus (domesticus i radians). Te dwa gatunki są bardzo podobne do siebie i gołym okiem nie różnią się praktycznie niczym. Pewność uzyskujemy po badaniu mikroskopowy. C. radians ma większe zarodniki. I taką charakterystykę można znaleźć u kilku autorów, choć nie są to pracę naukowe, a wąski zakres informacji sugeruje łańcuszek powstawania materiałów na zasadzie inspiracji. 

Z pracy naukowej Susanny M. Badalyan, Mónici Navarro-González i Ursuli Kües z 2011 roku pt. "Taxonomic significance of anamorphic characteristics in the life cycle of coprinoid mushrooms", których badania były przeprowadzone na obserwacji owocników wychodowanych w laboratorium wynika, że grzybnie typu Ozonium zaobserwowano u innych gatunków z rodzaju Coprinellus. Często była połączona z owocnikiem. Ubarwienie w rdzawe, pomarańczowobrązowe, żółtobrązowe barwy może być uznane za właściwe dla tego rodzaju. Jak sugerują wynika to również z innych obserwacji naukowych.

 C. Disseminatus, c. domesticus, c. ellissii, c. radians i c. xanthothix zostały zaobserwowane z wytworzonym ozonium w naturze. Choć nie wszystkie gatunki muszą za każdym razem wytwarzać taką formę (C. micaceus) oraz nie odnotowano jej w przypadku C. flocculosus. 

Ozonium w badaniu mikromorfologicznym charakteryzuje się równoległymi i oddzielonymi strzępkami w ramach formowania się nitek grzybni. 


Więc. Albo ja nie odnalazłem informacji, która definitywnie zawęża występowanie ozonium tylko do dwóch gatunków albo jest ich więcej lub występuje jeszcze inna zależność np. ilość produkowania ozonium z możliwością jej obserwacji. 


Jeśli macie jakieś ciekawe źródła na temat ozonium lub coś źle zrozumiałem dajcie znać 😉 

Łacina została użyta nie przez zadufanie 😅, tylko gdzieś czytałem, że w przypadku tego rodzaju polskie nazwy mogą być niespójne z nazwewnictwem naukowym. 







Źródła: 

https://www.mushroomexpert.com/coprinellus_domesticus.html 

https://www.fungusfactfriday.com/219-coprinellus-domesticus/ 

https://www.researchgate.net/figure/Cultures-of-Coprinellus-species-with-Ozonium-type-mycelia-primordia-and-fruiting-bodies_fig6_229163985 (łączę kieruję do zdjęcia hodowli z badań, jest tam możliwość pobrania całego tekstu) 

Oraz inne choć nie pamiętam gdzie błądziłem 🧐 

Komentarze

Popularne posty