Muchomory, sekcja Vaginatae

 


Najbardziej rozpowszechnionego i znanego w naszym kraju muchomorka puściłem przodem. Wszak damy mają pierwszeństwo 😉

Przyszła pora na resztę z tej sekcji muchomorów.

Rozwój mają bardzo podobny do tego przedstawionego na przykładzie muchomora rdzawobrazowego, mogą się różnić na samym początku i końcu. Czyli nie być jajaowate w pierwszych fazach wzrostu, a półkuliste lub przy ostatnim etapie mniej lub bardziej rozpostarte, z mniej lub bardziej widocznym garbkiem.

To co jest charakterystyczne dla tej sekcji to:

- brak pierścienia na trzonie

- trzon walcowaty (zwężający się ku górze), nie zakończony wyraźna bulwą

- trzon osadzony w pochwie, która jest luźna, a zrośnięta tylko u podstawy (w zdecydowanej większości przypadków)

- wyraźne prążkowany brzegu kapelusza, a u starszych okazów może występować nawet żłobienie. 

Poszczególne gatunki różnią się między sobą i nie do końca jest prawdą, że do pomyłek może dojść tylko w ramach tej sekcji. Jaśniejsze w barwie przy odrobinie nieszczęścia można pomylić z muchomorem wiosennym, lub biała odmianą m. zielonawego lub jadowitym. Występują takie różnice jak pierścień czy bulwa. Jednak nie każdy okaz przechodzi przez ksero genetyczne, a pierścień nie zawsze jest trwały. 

Jeśli ktoś ma ochotę, może w komentarzach wpisać, nazwę grzyba, z którym obawiałby się pomyłki, pod dana planszą. I postaramy się wspólnie wypisać różnice 👍

A teraz zacznę się tłumaczyć 😅🤷‍♂️

Nie wszystkie z tych muchomorów muszą występować w naszym kraju. Wybrałem te, o których są wzmianki lub zostały udokumentowane niedaleko nas. Może się zdarzyć, że któryś się zawieruszył 😉

Muchomory z sekcji Vaginatae uznaje się za jadalne warunkowo. Warunkiem jest dokładna obróbka termiczna w temperaturze 70-80 stopni celcjusza. Dlaczego więc nie wszystkie mają znaczek? Różne źródła podają inne informacje stąd moja ostrożność. Nie jestem naukowcem, a część gatunków wydaje się dość rzadka, jak i nie do końca przebadana.

W Polsce występuje muchomor srebrzysty, którego nie ma opisanego na tablicy. W źródłach jest rozbierzność, amanita argentea i mairei jest podawana z tą nazwą. Tłumaczenie z wikipedi co prawda obala opracowanie naukowe, które dowodzi występowania A. argentea w Polsce. (https://www.researchgate.net/publication/236153067_The_first_locality_of_Amanita_argentea_Huijsman_Agaricales_Basidiomycota_in_south-western_Poland). Ja jednak nie wiem, który konkretny gatunek powinien mieć przypisaną tą nazwę zaproponowana przez Wojewodę. 













 Źródła:

www.amanitaceae.org

www.monaconatureencyclopedia.com/amanita-lividopallescens/?lang=en

oraz inne w formie uzupełnienia, czy porównania. 


Zdjęcia pochodza ze strony www.gbif.org: Amanita argentea (Marjan Kustera, David Boertmann), Amanita battarrae (bw-explorer), Amanita ceciliae (damiano_sivero, Chris Klaassen), Amanita crocea (Stephen Moores), Amanita flavescens (snsergeevna), Amanita friabilis (Vello Liiv, at410018), Amanita lividopallescens (Jens H. Petersen), Amanita mairei (Luis García Bona), Amanita nivalis (Svein Olav B. Drangeid, Anders Breili), Amanita olivaceogrisea (Vello Liiv, Veiko Kastanje), Amanita submembranacea (Marco Floriani, Michael Sonniks),  Amanita vaginata (Jerzy Opioła, wiki commons.m.wikimediaorg), Amanita fulva (Jamie Newman, bangsplat, bonjourmelissa, Petr Šíma, troutfly, Natalya, Michael Gerrior, silvan95, Dulce Ríos, Thomas Ørum, Siv Moen, jannne, Jarvo, Te Chang, Morten Olsen, Morten, Strandberg) oraz Thomas Pruß wiki commons.m.wikimediaorg na licencji CC.

Komentarze

Popularne posty