Muchomor zielonawy


Świadomość i zdrowy rozsądek dla grzybiarza to podstawa, którą trzeba dodatkowo uzbroić w wiedzę i spostrzegawczość, jednocześnie pilnując żeby nie wkradła się rutyna i zbytnia brawura. 

Dzisiaj będzie trochę czytania, to z powodu naszego gościa.

Biorąc pod uwagę, że przerabiałem ostatnio grzyby trujące, nie można zrobić inaczej jak muchomorkowi zielonawemu nie poświęcić więcej czasu.


Jeśli kiedykwiek zastanawialiście się, czy wycinać, czy wykręcać grzyby, odpowiedź brzmi wykręcać. Choćby przez niego. Grzybni nie wyrządzimy szkody jeśli zabezpieczmy miejsce ściółką po usunięciu grzyba, a będziemy mieli cały owocnik, który możemy obejrzeć.

Dlaczego jest to grzyb tak wyjątkowy...?

Ponieważ jest śmiertelnie trujący dla człowieka po zjedzeniu nawt niewielkiej ilości, a samo zatrucie jest dość zdradliwe.

Praktycznie co roku można usłyszeć o śmiertelnym przypadku w wyniku spożycia tego jegomościa.

Więc może zaczniemy od tego dlaczego chce nas zabić? 🤔

A to już taki jego urok...

W skład muchomora zielonawego (kiedyś sromotnikowego) wchodzi kilka toksyn. Amanityna, falloidyna, falloina, fallizyna, fallicydyna, amanina czy amanullina. Ta pierwsza wymieniona jest głównie odpowiedzialna za zatrucie po zjedzeniu tego muchomora. Doprowadza do uszkodzenia wątroby i innych narządów ciała. A trzeba zaznaczyć, że podczas gotowania czy suszenia nie usuniemy toksyny.


Więc jak nie doprowadzić do pomyłki?

Nie przyjmujmy grzybów od innych osób (grzybiarz, grzybiarzowi nie zawsze jest równy, a długi okres zbierania grzybów, nie musi iść w parze z doświadczeniem, czy szeroką wiedzą), a sami uczmy się jak najwięcej. W przypadku wątpliwości odpuśćmy sobie dany okaz. 


Tyle wstępem. 

Muchomora zielonawego można pomylić z kilkoma grzybami. Jednak nie potrzebujemy mikroskopu dla posiadania pewności, a trochę uwagi i wiedzy. 

Muchomor zielonawy mimo zdolności do przybierania różnych odcieni zieleni po te nawer bardzo jasne wręcz połowe ma kilka cech szczególnych, o których warto pamiętać:

- białawy pierścień na trzonie, który jest zakończony bulwą osadzoną w pochwie

- wolne, białe blaszki

- trzon długi białawy z odcieniami zieleni i żółtego 


Gąska zielonka (mogą podobne być młode osobniki muchomora) jednak ma przyrośnięte, gęste blaszki w kolorze żółtawym, krótki trzon, brak bulwy i pochwy

Gołąbek zielonawy (podobne mogą być młode osobniki muchomora) jednak brak trzonu zakończonego bulwą i pochwy, brak pierścienia. 

Czubajka kania, więcej jest różnić nic podobieństw jednak niektóre media podają to jako przykład do pomyłki. I wierzę, że jeśli ktoś będzie naprawdę nieostrożny i merytorycznie nie przygotowany może się pomylić. Pierścień, trzon z bulwą się zgadza. Jednak pierścień jest stały w przypadku muchomora i posiada pochwę. Nie posiada również ciemnego, brozowawego wzoru i lusek na powierzchni kapelusza. To co można na nim znaleźć to ewentualne fragmenty osłony, które pod wpływem kurzu i brudu przybrały ciemne barwy zamiast być białe. 

Pieczarki, może dojść do pomyłki w przypadku młodych owocników muchomora, które jeszcze nie są wybarwione lub w przypadku odmiany białej. Blaszki pieczarki na początku też są białe i schowane za osłoną, jednak później robią się różowe i brązowe. Dodatkowo nie posiadają bulwy i pochwy.


Właśnie dla tego powinniśmy posiadać w łapce cały owocnik, który zdradzi nam więcej szczegółów. Bez tego może dojść do fatalnej w skutkach pomyłki. Zatrucia muchomorem zielonawym ujawniają się zazwyczaj po 8-16h. Nie jest to szybko, więc nasza reakcja powinna być natychmiastowa. Jeśli obserwujemy zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, przyspieszenie tętna, trudności w oddychaniu, skontaktujmy się od razu z lekarzem. Warto tak dla proformy przed każdym przygotowaniem potrawy z grzybów zrobić im zdjęcie. Łatwiej będzie rozpoznać co spożyliśmy, niż po ocenie przetworzonych. Jeśli nie mamy zdjęcia, zabierzmy resztę potrawy do lekarza w celu analizy.

Im szybciej zacznie się leczenie tym lepiej.

Kolejnym niebezpieczeństwem przy tego typu zatruciu jest pozorna poprawa po ustaniu pierwszych objawów. Trucizna nadal pustoszy nasz organizm doprowadzając do uszkodzenia wątroby, nerek i inych narządów. Szukanie pomocy lekarza na tym etapie może być już nieskuteczne do ocalenia życia.


Zdjęcia wykorzystane na licencji CC ze strony www.gbif.org jedli nie napisano inaczej.

Muchomor zielonawy (Damon Tighe, appleberry, natomapaul, satucker, jaymeknoch, dkong017, garmonb0zia, Lorna, Roody White, machaon76, mangoblatt, Andrea Grossi, Massimo Tabone, xacttt, abrigitte_black, Saumitra Kelkar, Bente Rian, amapha4.png, Ad Postma, noahgaines, Massimo Tabone, Chloe and Trevor) Gołąbek zielonawy (paffka, Jerzy Opioła - wikiCommon ), Gąska zielonka (Jymm-wikiCommon ), Pieczarka łąkowa (Andreas Kunze - wikiCommon ) 






Komentarze

Popularne posty